Przejdź do treści

Modyfikacja kierunku "TURYSTYKA" studia II stopnia

Dodane przez malgorzata.baw… - śr., 02/27/2019 - 09:37
WNoZ

W wyniku przeprowadzonych badań wśród studentów a także przeprowadzonych rozmów z pracownikami kierunku oraz po analizie zapotrzebowania na rynku pracy w siatce wprowadzono następujące zmiany:

Moduł  Wprowadzone zmiany

Warsztat badań w turystyce  - Przeniesiony z I sem na III sem.

Zastosowanie statystyki w turystyce -    Dodano nowy przedmiot

Moduł humanistyczny I (Podstawy prawa w turystyce)  - Zmieniono z Podstaw socjologii na Podstawy prawa w turystyce

GIS w turystyce - Przeniesione z I sem na III sem.

Nowe trendy w turystyce - Przeniesione na semestr 4

Metodyka prowadzenia wycieczek i turystyka szkolna - Dodano do tytułu przedmiotu "i turystyka szkolna"

Metodyka i technika obsługi ruchu turystycznego - Zmieniono tytuł przedmiotu

Atrakcje turystyczne świata - Zwiększono liczbę godzin wykładów z 30 na 60 h

Planowanie i zagospodarowanie turystyczne - Zmieniono tytuł na Planowanie i zagospodarowanie turystyczne (z Zagospodarowania turystycznego) oraz zwiększono liczbę godzin z 30 (15 w + 15 ćw.) do 60 (30 w. + 30 ćw.)

Geograficzne uwarunkowania turystyki (przyrodnicze i społeczno-ekonomiczne) - Usunięto ćwiczenia (15 h)

Zagrożenia dla współczesnej turystyki (przyrodnicze i społeczno-ekonomiczne) - Usunięto ćwiczenia (15 h)

Animacja czasu wolnego - Usunięto wykłady (10 h), liczbę godzin ćw. zwiększono do 15 h

Krajobraz a walory widokowe w turystyce - Dodano nowy przedmiot

 Usunięto przedmiot Wizje i perspektywy rozwoju turystyki (10 h w.) oraz Turystyka szkolna (10 h w. + 10 h ćw.)

Język obcy specjalistyczny - Dodano nowy przedmiot (+ 15 h ćw.)

 

Opis kierunku: Turystykę studiują pasjonaci podróżowania, otwarci na przygody, poznawanie kraju i świata, specjaliści w zakresie indywidualnych i grupowych organizacji wyjazdów; przyszli specjaliści od zarządzania ruchem turystycznym.

Zmodyfikowany program studiów na kierunku "Turystyka" gwarantuje poznanie: teoretycznych podstaw turyzmu, nowoczesnego warsztatu badań ruchu turystycznego, kierunków i trendów współczesnego zróżnicowania rynku turystycznego (różne rodzaje i formy turystyki, w tym ekstremalne odmiany turystyki) w kontekście przyrodniczych i kulturowych uwarunkowań (potencjał środowiskowy, globalizacja, rozwój zrównoważony, transformacje krajobrazów). Program studiów zawiera treści dotyczące strategii obsługi klienta, zachowań konsumenckich, zasad marketingu, rynku pracy i negocjacji w biznesie, a także socjologicznych i ekonomicznych podstawy turystyki oraz aspektów prawnych. Program zapewnia możliwość doskonalenia warsztatu technicznego i praktycznego studentów w zakresie: opracowywania tematycznych inwentaryzacji i waloryzacji turystycznych, kartowania i obrazowania (wizualizacji) atrakcji i walorów turystycznych, tworzenia map (z użyciem technik GIS); zawiera także przedmioty służące rozwojowi umiejętności obsługi klientów (ICT). Program studiów uzupełniają kursy, których celem jest poznanie potencjału turystycznego regionów świata, stopnia i jakości zagospodarowania turystycznego. Studia turystyczne mają wymiar praktyczny, obfitują w praktyki zawodowe w firmach turystycznych oraz wyjazdy terenowe, sprawdzające umiejętność pilotażu wycieczek i przygotowywania ofert turystycznych. Studenci mają do wyboru dwie specjalności, prowadzone przez interdyscyplinarną kadrę: gospodarka turystyczna i dziedzictwo kulturowe. Kształcenie odbywa się w systemie dwuletnich studiów drugiego stopnia. Na kierunku prowadzi się współpracę z licznymi podmiotami gospodarczymi oraz instytucjami administracji regionalnej. Oferowane na kierunku Turystyka ćwiczenia terenowe oraz praktyki zawodowe są ważną formą współpracy z gospodarką i stanowią poziom pośredni w przygotowaniu absolwentów do wejścia na rynek pracy.

Perspektywy zawodowe  Absolwenci "Turystyki" zatrudniani są w biurach podróży i promocji turystyki, agencjach touroperatorów i przewoźników turystycznych, obiektach zakwaterowania, placówkach kultury i nauki, muzeach, w organizacjach turystycznych na szczeblu regionalnym i krajowym. Są zatrudniani jako przewodnicy w obiektach/obszarach turystycznych i jako piloci wycieczek krajowych i zagranicznych. Są specjalistami ds. turystyki w urzędach wszystkich szczebli, m.in. w wydziałach strategii i rozwoju oraz w referatach turystyki. Absolwenci turystyki są również przygotowani do prowadzenia własnych firm i przedsiębiorstw, oferujących usługi turystyczne.

 

Usunięto obraz.

Projekt nowego innowacyjnego i interdyscyplinarnego programu studiów drugiego stopnia kierunku Turystyka dostosowanego do potrzeb rynku pracy, gospodarki i społeczeństwa został przygotowany przez  pracowników Wydziału Nauk o Ziemi.

 

Kolejny etap:

- Rekrutacja

 - Przeprowadzenie dodatkowych zajęć na zmodyfikowanym kierunku "TURYSTYKA" studia II stopnia