Przejdź do treści

Warsztaty: "Analiza Informacji w Podejmowaniu Decyzji" REKRUTACJA

Dodane przez bartosz.dziewi… - ndz., 12/20/2020 - 15:31
Logo Uniwersytetu Śląskiego

Zapraszamy wszystkich studentów czterech ostatnich semestrów I i II stopnia, studiujących na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych, do wzięcia udziału w warsztatach pod tytułem ,,Analiza Informacji w Podejmowaniu Decyzji". Warsztaty te odbywać się będą w formie zdalnej (z wykorzystaniem platformy Zoom).

Tematyka zajęć:

  1. Jak rozpoznawać: informacje fałszywe (fake-news) dezinformację, postprawdę i manipulację. Metody ich wykrywania i ograniczania skutków działania.

  2. Życie w świecie VUCA – zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności. Zrozumienie mechanizmów VUCA i radzenie sobie z nimi (sztuczna inteligencja)

  3. Mechanizmy percepcji wpływające na błędy w ocenie sytuacji (heurystyki, systematyczne błędy myślowe). Analiza pułapek prowadzących do złej interpretacji rzeczywistości.

  4. Poszukiwanie i analizowanie wartościowych informacji słownych i liczbowych w celu ich oceny, selekcji, wyciągania wniosków oraz podejmowania decyzji.

  5. Analizowanie informacji o charakterze statystycznym (rozumienie losowości, elementy statystyki bayesowskiej, szacowanie wielkości próby statystycznej) – seria przykładów.

  6. Wyciąganie wniosków (indukcja, dedukcja), rozpoznawanie relacji i powiązań pomiędzy składowymi problemu (korelacje a związki przyczynowo-skutkowe, apofenia).

  7. Psychologiczne uwarunkowanie podejmowania decyzji (teoria perspektywy, księgowanie umysłowe)

  8. Rola intuicji w podejmowaniu decyzji - racjonalna nieświadomość, prepercepcja.

  9. Wpływ mechanizmów percepcji na błędy w podejmowaniu decyzji (pułapki heurystycznego podejmowania decyzji).

  10. Decyzje podejmowane w oparciu o myślenie strategiczne – elementy teorii gier (dylemat więźnia, walka płci, jastrzębie i gołębie, gra w cykora, paradoks Monty Halla).

  11. Praktyczne metody podejmowania decyzji (gry z Naturą, metody wielokryterialne i drzewa decyzyjne oraz odpowiednie aplikacje internetowe).

Harmonogram zajęć:
18, 19, 20 oraz 22 stycznia 2021 roku. Każdego dnia początek zajęć o godzinie 17:00.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone  są o  kontakt z koordynatorem (bartosz.dziewit@us.edu.pl). Zapisy trwają do 14 stycznia 2021 roku.